Пісенна традиція села Лука Києво-Святошинського району Київської області

Відеогалерея

Пісенна традиція села Лука Києво-Святошинського району Київської області

         Пісенна традиція села Лука найкраще збереглася у виконанні учасниць фольклорного ансамблю «Червона калина», який базується в клубі села. Загальна кількість пісень активного репертуару гурту - 316.

Елемент «Пісенна традиція с.Лука» охоплює практично весь жанровий спектр українських народних пісень: колядки, щедрівки, веснянки, купальські, жнивні, весільні, колискові, протяжні пісні (пісні про кохання, сирітські, наймитські, чумацькі, козацькі, побутові, історичні, балади, романси), жартівливі та танцювальні пісні, псальми. Вони становлять пісенний спадок села Лука, сформований протягом багатьох століть.

 Календарні та календарно-обрядові пісні села Лука мають, здебільшого, гетерофонну одноголосу або двоголосу фактуру. Протяжні пісні, переважно, мають триголосий склад: нижній і верхній голосові пласти («низ» та «гору»). Верхній голос (вивід – назва верхнього підголоска) в протяжних піснях виконує одна особа, а нижній пласт епізодично розгалужується на два, і більше голосів.

          Показовою є народна манера виконання пісень гуртом «Червона калина». З одного боку, вона точно відповідає принципу звукоутворення і стилістиці автентичного звуку, а з іншого - позбавлена крику і є дуже співучою. Можна сказати, що гурт колективно досягнув вершини виконавської майстерності в народній манері співу, зберігаючи набуту практику попередніх поколінь.

 

map_luka

        Елемент «Пісенна традиція села Лука» охоплює територію села Лука та сусіднього села Гореничі. Певна частина пісень, наявних у репертуарі гурту «Червона калина», побутують і в навколишніх селах, зокрема, Гореничах, Петрушках, Забір’ї, Личанці, Бобриці, але, здебільшого, існують там у пасивній пам’яті людей старшого віку.

Гурт «Червона калина» було створено у 1986 році його нинішнім керівником Надією Євгеніївною Лабунською. Їй вдалося зібрати найкращих співачок села Лука. Однією із лідерів у цьому колективі була мама Надії Лабунської, Олександра Григорівна Герасименко (нар.1925), яка переважно співала верхній голос у всіх піснях (виводила). Надія Лабунська, в ті роки, була наймолодшою учасницею колективу. Поступово до колективу вливалися більш молоді виконавиці, зокрема, Ганна Володимирівна Волошина (нар. 1950), яка нині є заспівувачкою у колективі. Головною виводчицею у гурті на сьогодні є Надія Лабунська, яка перейняла манеру виконання верхнього голосу від своєї мами. На даний момент зі старих учасниць колективу постійно бере участь у заходах лише одна особа – Дмитренко Олександра Семенівна, (нар.1936), яка однаково добре заспівує і виводить.

Носіями елемента також є учасниці гурту: Антоніна Ничипорівна Герасименко (нар.1933), Марія Федорівна Попова (нар.1952), Софія Федорівна Нестеренко (нар.1951), Павліна Павлівна Біла (нар.1952), Валентина Павлівна Бражник (нар.1941), Надія Василівна Забудська (нар.1946р), Зінаїда Савеліївна Скопецька (нар.1953).

Серед інших жителів села Лука також є носії традиційної пісенної культури, які практикують цей елемент у побуті, на народних святах, родинних зустрічах тощо, спорадично об’єднуючись у невеликі співочі гурти.

 

       Збереження

       Для здійснення записів і етнографічного дослідження пісенної традиції села Лука було проведено 30 експедицій, під час яких на аудіо зафіксовано 350 різних пісень у виконанні учасниць гурту «Червона калина».

       Розвиток

       Ґрунтовне дослідження елемента «Пісенна традиція села Лука» здійснено в період з 2007 по 2009рр. з науковим аналізом професора кафедри фольклористики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Івана Павленка, в результаті якого видано наступні праці: «Пісенна традиція села Лука»: навч. посіб. для студ. муз.-фольклорист. і філол. спец. вищ. навч. закл. / авт.-упоряд. І. Я. Павленко. – К. : Либідь, 2009. – 248 с.; «Хрестоматія з українського народнопісенного виконавства»: навч. посібн. / І. Я. Павленко. – К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2013. – 320 с., 7 іл.

       Промоція

       Елемент «Пісенна традиція с.Лука» передається шляхом успадкування пісень, співаних гуртом «Червона калина», іншими колективами, співочими аматорськими об’єднаннями села Лука та сусідніх сіл. Пісні гурту вивчаються на уроках музики у школі, в дитячому садку с.Гореничі та с.Музичі. Пісенна традиція с.Лука вивчається у складі дисциплін: «Методика роботи з фольклорним ансамблем», «Керівництво гуртами народного співу», «Основи теорії музичного фольклору», «Комплексний аналіз народної пісні», «Українське народне багатоголосся, обробка народної пісні», «Транскрипція народної музики» на кафедрі фольклористики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка та у Ніжинському комунальному вищому навчальному закладі «Ніжинське училище культури і мистецтв імені Марії Заньковецької» Чернігівської обласної ради.

Лука - село в Києво-Святошинському районі Київської області

Відстань Київ - Лука:

автошляхами 32,4 км