Технологія виконання вишивки «білим по білому» Решетилівського району Полтавської області

Відеогалерея

Технологія виконання вишивки «білим по білому» Решетилівського району Полтавської області

          Характерною особливістю вишивки «білим по білому» є поєднання в одному виробі до 5-7 різноманітних технік, які збагачують художньо-виражальні засоби орнаментальних композицій, надаючи їм схожості з мініатюрою.

         Класичною технікою вишивання біллю є «лічильна гладь» або «лиштва», яка при виконанні вимагає точного розрахунку ниток. За допомогою лиштви створюють геометризовані рослинні мотиви, поєднуючи їх з іншими техніками.

Існує чимало мережок для оформлення вишитих сорочок: «стовпчик», «гречечка», «вівсяночка», «лучка», «ляхівка», «прутик з настилом», «чисна мережка», «безчисна мережка», «прорізний прутик». Для рослинно-геометричних мотивів мережки характерна звивиста гілка з листочками та квітами. Мережка створює художній контраст ажурних узорів з полотном та рельєфною поверхневою вишивкою.

Ще однією найпоширенішою технікою є вирізування. Узор щільно обшивається нитками, потім середина вирізається і на полотні утворюються чіткі ажурні квадратики. Ця техніка найчастіше поєднується з іншими.

При вишиванні біллю утворюється малюнок високого рельєфу зі світлотіньовим ефектом. Залежно від напрямку вишивальної нитки, покладеної на тканину по горизонталі чи вертикалі, узор по-різному то відбиває, то вбирає світло. Решетилівська вишивка «білим по білому» - своєрідний художній засіб, який асоціюється з красою морозних візерунків.

 

map_reshet

Основним центром побутування елемента є с.Решетилівка Решетилівського району Полтавської області. Вдале історико-географічне положення, наявність сировини, талановитих майстринь сприяли розвитку вишивального промислу. З 1905 року в Решетилівці працювала фабрика художніх промислів, яка виготовляла великий асортимент виробів, оздоблених решетилівською вишивкою.

          У 1937 році, поряд з фабрикою, була створена школа майстрів художніх промислів, у подальшому - Решетилівський художній професійний ліцей, до якого на навчання приїжджали учні з усіх регіонів України.

          Носії елемента не становлять якоїсь однієї громади. В першу чергу носіями є майстри та викладачі Решетилівського художнього професійного ліцею, вишивальниці приватної майстерні художніх промислів «Соломія», викладачі та учителі Решетилівської дитячої школи мистецтв та Решетилівської гімназії ім.І.Л.Олійника, а також творчі родини Пілюгіних, Іпатій, Вакуленко та окремі майстри: Кісь А.В., Коршунова О.В., Москівець Т.О., Коваленко С.А., Шаратіна Т.І., Зобенько Л.П., Таранець К.К., Голуб О.Є. та інші. Вікові традиції решетилівської вишивки біллю передаються від майстра до учня в навчальних закладах, а також із покоління в покоління в середині однієї сім’ї.

  Носіями елемента вишивки «білим по білому» селища Решетилівка є майстри 1940 –1990 рр. народження. Сьогодні, коли вишита сорочка набула великої популярності, зросла і кількість охочих навчитися вишивати, але, зважаючи на складність процесу, не у всіх вистачає терпіння оволодіти цією технологією. Опанування традиційних технік – справа трудомістка і клопітка, тому секретам майстерності, зазвичай, вчилися з раннього дитинства.

       

 

       Збереження

       У Решетилівці створено відділ вишивки і ткацтва при районному краєзнавчому музеї, де зібрана велика кількість робіт, оздоблених вишивкою «білим по білому» та зроблено перелік технологічних прийомів, використаних в цих виробах. У навчальних закладах розроблено технологічні карти та описи, відзнято відео з технології виконання різних технік вишивки, видано книги, в яких описані дослідження по даному елементу.

       Розвиток

       Починаючи з 1992 року і дотепер проводиться щорічний обласний фестиваль «Решетилівська весна», на якому майстри вишивки діляться своїми практичними навичками з молоддю та широким колом аматорів. Постійно проводяться майстер-класи і семінари, в яких беруть участь всі бажаючі. Майстри є постійними учасниками закордонних, міжнародних, всеукраїнських виставок, конкурсів, симпозіумів, фестивалів та ярмарків: «Барвиста Україна», «Зрима пісня України» м.Одеса, «Міжнародний туристичний салон», Всесвітній «Майстер фестиваль» м.Сеул, Корея, «Неділя культури в Туркменістані», «Неділя культури в Угорщині», «Ягелонський мистецький ярмарок» м.Люблін, Польща, «Дні України в Лондоні», родинні виставки в посольстві України в Парижі, Франція, в Софії, Болгарія, Міжнародний фестиваль фольклорного мистецтва у Туреччині, Міжнародний фестиваль фольклорного мистецтва «Родослав» у м.Івано-Франківськ, Міжнародний фестиваль «Етностиль» у м.Київ, Мистецький Арсенал.

        Промоція

        Сьогодні в Решетилівці втілюються додаткові заходи щодо охорони та популяризації решетилівської вишивки – передачі її майбутнім поколінням: у загальноосвітніх школах проводяться відкриті уроки на тему решетилівської вишивки, конкурси, виставки, майстер-класи, екскурсії у місцеві музеї та у майстерні вишивальниць.

 

Решетилівка - центр Решетилівського району Полтавської області

Відстань Київ - Решетилівка:

автошляхами: 308 км