Традиція вузлової ляльки Полтавщини (Полтавська область)

Опубліковано 2018-11-30 11:47:36

Ареал сучасного побутування елемента нематеріальної культурної спадщини

Полтавська область

2. Наталія Свиридюк проводить майстер-клас для студентів-медиків.

Характерною особливістю вузлових ляльок Полтавщини є голова - вузлик наповнений матеріалами рослинного походження. Вузлові ляльки виробляються намотуванням та прив’язуванням тканини без застосуванням голки. Спочатку виготовляють голову - накладають у шматок білої тканини ганчірок або спіраллю скручену тканину (в деяких місцевостях Полтавщини: суху траву, жований хліб, конопляне та лляне прядиво, зерна пшениці, тирсу) і перев’язують ниткою надаючи одержаному об’єму потрібної круглої або овальної форми. Голову ляльки залишають чистою або нитками, олівцем, рослинними барвниками позначають на них обличчя: умовно - хрестом та реалістично - зображенням рис обличчя. Інші частини - руки, ноги, тулуб - спеціально не виділяються так як і одяг, вони створюються шляхом намотування шматків тканини на краї полотнини. На голову ляльки накладають волосся з ниток чи іншого матеріалу або головний убір. На зовнішній вигляд ляльки впливає художній смак носія традиції, а внутрішня будова ляльки – голова – вузлик остається незмінною.

Носіями елементу у переважній більшості є жінки поважного віку 1938-1948 років народження. В одних місцях носії об'єднані навколо закладів освіти (творча майстерня «Струмочок» Зіньківського будинку дитячої та юнацької творчості) та закладів культури та окремі особи, які передають свої знання близьким родичам та всім, хто цікавиться цією традицією.  Група носіїв елементу об'єднана в Полтавському осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

3. Педагогічний колектив творчої майстерні, м. Зіньків.