У 2008 році Україна ратифікувала Конвенцію ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини. За десять років, що минули, визначено інституцію для імплементації положень Конвенції – Український центр культурних досліджень (УЦКД) та сформовано Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини.
Співпраця України з ЮНЕСКО – це складова міжнародної діяльності нашої Держави. Враховуючи процеси глобалізації світу, важливим є збереження форм нематеріальної культури, які є найвразливішими не лише до уніфікації, а й до демографічних та соціально-економічних зрушень, що збільшують ризики їхньої втрати.
Проведення дигіталізації історичних здобутків стане ефективним заходом збереження, поширення і відтворення нематеріальної культури для широкого загалу. Навички і знання, що використовуються у малих містах та селищах, можуть стимулювати розвиток творчих галузей, зокрема креативних індустрій, здатних привернути увагу іноземних і внутрішніх туристів та сприяти залученню інвестицій для трансформації постіндустріальних та формування історичних просторів і середовищ.
Місією музею є збереження та передача знань, розширення можливостей та виховання у людей поваги і сприйняття культурного розмаїття.
Метою віртуального музею є відтворення й репрезентація у сучасній і доступній формі нематеріальної культурної спадщини України та збільшення зацікавлених осіб у знайомстві з культурним надбанням нашого народу та вивчення традицій, що сприятиме формуванню єдиного культурного простору України.
Унікальність музею полягає в об'єднанні наявних культурних та дослідницьких ініціатив, сприянні максимальному розповсюдженню знань про традиційну культуру українців, створенні прецеденту впровадження сучасного формату обліку об'єктів нематеріальної культурної спадщини за кластерною (регіональною) методологією.